Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Stanje i izazovi ruske privrede

Komentari (11) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 07 jun 2012 08:07
MP
Rusija je prirodni most EU-Nemačke ka najvećim tržištima na svetu Kini i Indiji.Na sreću i Rusije i Evrope, na tom odlično vojno branjenom mostu postoji neiscrpan izvor energenata i ostalih strateških sirovina.A boga mi i radne snage.A Srbija?Ona je ispod mosta.
Preporuke:
30
1
2 četvrtak, 07 jun 2012 09:16
Ivan K
problem ruske privrede je njena unutrašnja nepovezanost


Ne razumem otkud taj problem nakon 70 godina planske privrede. Valjda delom zato sto je planski sistem obuhvatao sire podrucje (CCCP)? Ali u tom slucaju, zasto pokusaj da se umanji vaznost ponovnog ekonomskog ujedinjenja tog prostora?: ("Pokušaji da se osnivanjem Evroazijske unije pojača globalna ekonomska uloga Rusije mogu dati samo ograničene rezultate,")

sniženju rejtinga doprinela je i smena ministra finansija Alekseja Kudrina, koga su finansijska tržišta percipirala kao branioca fiskalne discipline, kao i povećanje socijalnih davanja.


Kremlj je imao drugaciju percepciju. Clanak i ne pokusava da objasni razloge cinjenica koje nudi.

Vidite, klima u Srbiji ne favorizuje promisljenost i studioznost. A Kriza zahteva inovacije. S tim u vidu, ja stremim temeljnom znanju. Nije nam dovoljan pregled svezih podataka, kao da je sve "u redu" i kao da smo apsolvirali temelje ruske ekonomije.
Preporuke:
19
0
3 četvrtak, 07 jun 2012 09:22
Sava Savanović
Putin da primeni recept Kirila Kravčenka, izvršnog menadžera NIS, kada je ovaj uklonio sve lopove iz firme, pa ostvarili neverovatnu dobit.
Uklanjanje kriminalaca i psihopata iz svih struktura društva i države, omogućava poštenim i normalnim ljudima da dođu do izražaja, i napretka na svim poljima.
Preporuke:
46
0
4 četvrtak, 07 jun 2012 09:46
Đura
Dokle god se investiciona klime značajno ne poboljša, potencijalni investitori će biti oprezni, te će ino-investicije, koje su imaju i ulogu transfera moderne tehnologije, biti relativno niske.


Tačno je da ino-investicije imaju ulogu u prenošenju moderne tehnilogije, ali vrlo ograničenu. Najbolji način za uspon moderne tehnologije je rad na njoj, koji se opet najbolje uslovljava njenom potražnjom. Modernu tehnologiju u SAD i Japanu, na primer, nisu donosile ino-investicije, već državna, u SAD pre svega vojna, politika koja je nametala potražnju i tako davala motiv ljudima da se tim oblastima bave. Na primer, u Srbiji su, recimo, Bus++ i lična dokumenta bile odlična prilika za tako nešto, ali je naše nazadno rukovodstvo odlučilo da je bolje da naprosto kupi nečije tuđe. Istina, zahtevalo se da bude domaća firma, ali je to lako bilo formalno zadovoljiti. Umesto toga, odgovorna država zahteva da razvoj bude kompletno domaći! Tako se dovodi moderna tehnologija, sve ostalo je smešno.
Preporuke:
25
0
5 četvrtak, 07 jun 2012 10:41
thinking maize
Autor se potrudio da ovu OBIMNU analizu potkrepi brojkama, procenama, izveštajima... Pri tome se, UGLAVNOM poziva na brojke, procene, izveštaje... MMF-a. Na stranu da li su te brojke "štelovane" ili ne, važnije je U ČEMU SU ISKAZANE te brojke, procene, izveštaji... imajući u vidu UNIVERZALNU OBRAČUNSKU JEDINICU MMF-a, američku "nacionalnu" valutu DOLAR! TU JE, po mom skromnom razumevanju, ZAČKOLjICA! Da li je DOLAR tako STABILAN i NEPODLOŽAN FED-ovoj (i onih IZA FED-a!) MANIPULACIJI, da bi bio prihvaćen I DANAS kao "univerzalna obračunska jedinica"!? U tom pogledu MNOGO je ZANIMLjIVIJE gledati platne i finansijske bilanse Rusije odnosno evra, jena, juana, rupije, randa, kruzeira (mislim da se tako zove brazilska valuta!?), tj. valuta EU, Japana, Kine, Indije, JAR, Brazila, tj. PREMA "KORPI" RESPEKTABILNIH SVETSKIH VALUTA, a ne prema zelenom papiriću zvanom dolar! Da ovo moje primečanije nije bez vraga svedoči činjenica da zemlje BRICS-a, pa i Japan, sve VIŠE TRGUJU u njihovim valutama!
Preporuke:
28
2
6 četvrtak, 07 jun 2012 14:18
Marko
Rusija ima velik BDP ali ono što meni upada je da preko 85% toga cine sirovine. Tj Rusija ima ogromna prostranstva sa sirovinama, ali veoma ovisi o trenutnoj cijeni tih sirovina.

Ovo je izuzetno specifična situacija i po tome je Rusija veoma slična arapskim zemljama Saud. Arabiji, Kuvajtu i ostalima. Tj svi žive od sirovina a nemaju vlastite proizvodnje niti razvoja. Zajedničko je i da vladajuća oligarhija uglavnom prisvaja veliku većinu zarađenog.

Ako neko može da me demantira, moliću popis par ruskih firmi koje izvoze svoje proizvode
Preporuke:
11
5
7 četvrtak, 07 jun 2012 14:40
objektivno
Dobar, informativan tekst. A zaključke neka izvlači svako za sebe.
Preporuke:
4
4
8 četvrtak, 07 jun 2012 15:09
Misa
Ima ovde jedna zackoljica, a to je kolicina i cena energenata.
Rusija se vec ove godine suocava sa smanjenjem proizvodnje nafte, oko 3000000 barela dnevno, a smanjenje proizvodnje ce se ubrzavati. Sadasnja naftna polja se iscrpljuju i vec su presla zenit. Novih polja, i ako ih ima a nisam upoznat da su otkrivena, zahtevaju desetine milijardi investicija i godine da bi nse razvili. Tako da Rusija u najboljem slucaju vise nece moci da povecava proizvodnju nafte, a mnogo je izvesnije da ce doci do pada proizvodnje.
Slican je problem i sa gasom, SAD postaju najveci proizvodjac gasa do 2017te, sadasnje cene gasa u SAD su vise nego 4x jeftinije od Ruskih, a grade vec 7 terminala za izvoz gasa. Rusija ce se vec od 2015te naci pred pritiskom i kolicina i cena sto ce dovesti do naglog smanjenja prihoda od izvoza gasa. Ne vidim bas sjajnu perspektivu Rusije ako nastavi ovim putem.
Inace Putin je na vlasti od 1999te, da je hteo nesto da menja imo je dovoljno vremena.
Preporuke:
5
16
9 četvrtak, 07 jun 2012 15:21
Vlada Kanada
Kada se za meru vrednosti koristi američki dolar, to je kao kada pokušavate da izmerite dužinu nečega koristeći lastiš. Koliko je lastiš elastičniji, toliko je merenje "objektivnije" i "realnije". U ovo doba ekonomskih, političkih i vojnih kriza sa ciljem da se sačuva privilegovani položaj iz doba kolonijalizma, koristeći izvore i jedinice mere onih koji gube civilizacijku bitku definitivno nije dobar prilaz i daleko je od toga da bude objektivan. Objektivniji i dalekovodiji izvori (čak i u Americi) vide stvari totalno suprotno. Autor pokušava da bude objektivan, što je za pohvalu, ali treba uključiti i druge "manje" merljive parametre a to su ljudi (njihovo školovanje i perspektiva) i kapital za ulaganje u ekonomiju. Dekadencija, perverzije i hedonizam zapadnog društva (prosto rečeno, niko neće da uči i da radi) nisu osnova razvoja društva na duže staze. Višak novca za ulaganje nije više u zapadnim državama. Zapad je izgubio trku, mada to još nije priznao. U toku je borba za goli opstanak.
Preporuke:
16
0
10 četvrtak, 07 jun 2012 15:46
Ivan K
Rusija ima velik BDP ali ono što meni upada je da preko 85% toga cine sirovine. Tj Rusija ima ogromna prostranstva sa sirovinama, ali veoma ovisi o trenutnoj cijeni tih sirovina.


Kao laik koji se trudi da bude informisan, mislim da je to tacno. Ipak, povecanje ruskog BDPa u zadnjih 10 godina je skoro potpuno zasnovano na rastu drugih privrednih grana npr. gradjevinske industrije.

Zajedničko je i da vladajuća oligarhija uglavnom prisvaja veliku većinu zarađenog.


Hmm, s obzirom na velicinu budzeta Ruske federacije, ne verujem.

Ako neko može da me demantira, moliću popis par ruskih firmi koje izvoze svoje proizvode


Nazalost NSPM ne dozvoljava "linkove na druge sajtove"... Rusija uglavnom izvozi naftu i metale jer joj je to ekonomski isplativo. Iz toga ne sledi da ona nema druge privredne grane, ili da one nisu u porastu.
Preporuke:
11
2
11 petak, 08 jun 2012 00:06
Bojan
Problem kod pripreme objektivnih procjena napretka i perspektive napretka kod nas i kod Rusije je sličan. Kada pregled stanja ili potencijala pišu zapadnjaci, onda je on iskrivljeno negativan. Kada izvještaj pripremaju domaći, onda je on u komunističko-korupcionaškom stilu, da se stvari prikažu što ljepšima - nije istinit, daje lažnu sliku i uliva ni na čemu zasnovanu nadu i sigurnost. Time se domaći subjekti uljuljkavaju i sprečava napredak.
Tako je i kod nas i kod Rusa. Kada se napravi most, sve se tu veliča, ali niko se ne pita koliko je koštao taj most, da li smo ga mogli brže napraviti, da li su naši na tom poslu nešto naučili ili ga rade stranci, kolika je kamata za kredite, da li je neko uopšte napravio analizu alternativa itd. Ili drugi primjer predstavljanja napretka u medijima: gradska vlast kaže kako je u gradu napravljeno novih 2000 parking mjesta, a to su u stvari mjesta koja su ranije postojala samo su sada obilježena i naplaćuju se.
Preporuke:
5
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner